Obchody 100-lecia Bitwy Gorlickiej na cmentarzu wojennym nr 123 w Łużnej

Na zaproszenie Wójta gminy Łużna Władysława Kroka delegacja Galicyjskiego TowarzystwaSAM_0557 Historycznego wzięła udział w rocznicowych uroczystościach na cmentarzu wojennym nr 123 w Łużnej składając wieniec przed pomnikiem ku czci poległych. Tegoroczne obchody z uwagi na setną rocznicę Bitwy Gorlickiej miały wyjątkowo uroczysty charakter, oficjalnymi organizatorami rocznicowych uroczystości został Wojewoda Małopolski, Gmina Łużna i Ministerstwo Obrony Narodowej. Obchody zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, którego list został odczytany w trakcie uroczystości. Oficjalne obchody rozpoczęły się o godz. 15:40 narracją historyczną opisującą bitwę, a następnie odbyła się prezentacja pocztów szSAM_0567tandarowych po czym przemówił przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej nawiązując w swej mowie do wydarzeń sprzed stu lat. Po przemowach odmówiono modlitwę ekumeniczną za poległych sprawowaną przez przedstawicieli trzech Ordynariatów Polowych Wojska Polskiego (rzymsko-katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego). Następnie zostały złożone wieńce przez delegacje w imieniu Prezydenta RP, Ministra Obrony, Konsulatów; Czech, Węgier i Słowacji, Ambasadę Austrii, Organizacje i Stowarzyszenia. Obchody uświetniła honorowa asysta kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Po uroczystościach był czas na rozmowy z członkami innych delegacji między innymi z Magdaleną i Przemysławem Jaskółowskimi, oraz z towarzyszącym im baronem Romanem Gamotą.