Ś†p. prof. Maria Dzielska (1942-2018)

Z ogromnym żalem informujemy, że 30 lipca 2018 r. zmarła ś†p. prof. Maria Celina Dzielska. Msza Święta Żałobna odbędzie się w poniedziałek, 6 sierpnia 2018 r., o godz. 13:00, w kościele Sióstr Norbertanek na krakowskim Salwatorze, po czym nastąpi odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu parafialnym. Prof. Dzielska urodziła się 18 września 1942 r. w Krakowie. Była historykiem, filologiem klasycznym oraz tłumaczem tekstów źródłowych. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizowała się w historii Rzymu i wczesnego Bizancjum. Absolwentka studiów historycznych na UJ oraz filologii klasycznej na Uniwersytecie Łódzkim. Tytuł doktora otrzymała w 1972 r., habilitację zrobiła w 1984 r., natomiast od 1996 r. była profesorem zwyczajnym. Prof. Dzielska należała do najczęściej tłumaczonych na języki obce współczesnych historyków polskich. Przetłumaczyła na język polski pisma Pseudo-Dionizego Areopagity. Jej książka „Hypatia z Aleksandrii” (Kraków 1993) została wydana w USA w 1995 r. przez Harvard University Press, przetłumaczona na osiem języków i uznana za najlepszą akademicką książkę roku 1995 w kategorii Filozofia przez „Choice Magazine”. W tym samym roku za najlepszą książkę historyczną roku uznał ją również American History Book Club. Po angielsku ukazała się ponadto kolejna książka Dzielskiej „Apolloniusz z Tiany. Legenda i rzeczywistość” (Kraków 1983); przetłumaczona również na język grecki. W latach 80. ubiegłego wieku była zaangażowana w działalność opozycyjną u boku męża Mirosława Dzielskiego, twórcy polskiego liberalizmu chrześcijańskiego. Była również m.in. zastępcą przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (od 2009 r.), członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk, zastępcą przewodniczącego Komisji Filologii Klasycznej Polskiej Akademii Umiejętności, wiceprzewodniczącą Rady Naukowej Związku Podhalan, członkiem Rady Muzeum Narodowego w Krakowie. Uczestniczyła w seminariach naukowych pod patronatem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Lucieniu. W kwietniu 2016 r. znalazła się wśród inicjatorów powołania komitetu budowy pomników: smoleńskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. O powstaniu komitetu informował wówczas prezes PiS Jarosław Kaczyński. W 2010 r. popierała Andrzeja Dudę jako kandydata PiS w wyborach na prezydenta Krakowa. Galicyjskie Towarzystwo Historyczne miało ten niewątpliwy zaszczyt uczestniczyć w kolejnych rocznicach zaślubin gen. Józefa Hallera z morzem obchodzonych w Jurczycach, w których prof. Maria Dzielska czynnie się udzielała (m.in. biorąc udział w rozmowach i dyskusjach po okolicznościowych wykładach jednego z naszych członków, dr. Dariusza Dyląga).