U Hallerczyków w Jurczycach w 98. rocznicę zaślubin Polski z morzem

10 lutego 2018 r., w 98. rocznicę zaślubin Polski z morzem, odbyła się w Jurczycach uroczysta wieczornica, na której dr Dariusz Dyląg z GTH przedstawił krótki wykład pn. Od Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, II Brygady Legionów Polskich, II Korpusu Polskiego, Błękitnej Armii i zaślubin z morzem do Armii Ochotniczej gen. broni Józefa Hallera. Wieczornicę otworzył Prezes Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków, Pan Leszek Krupnik, następnie Sekretarz Towarzystwa, Pani Teresa Szczygieł, powitała zgromadzonych Gości, wśród których byli m.in.:  Burmistrz Skawiny, Pan Paweł Kolasa, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie, Pan Ryszard Majdzik, Członek Zarządu Rady Powiatu Krakowskiego, Pan Arkadiusz Wrzoszczyk, Sołtys Jurczyc i jednocześnie Prezes Stowarzyszenia "Razem dla Wszystkich", Pan Jerzy Kłępa, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, Pan Stanisław Grodecki, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej, Pani Ewa Byrska, Przedstawiciel Stowarzyszenia "Nasz Radziszów", Pan Józef Niechaj, kawalerzyści odtwarzający 21. pułk Ułanów Nadwiślańskich, jak również Wiceprezes Galicyjskiego Towarzystwa Historycznego, Pan Leszek Kapłon. Po wykładzie miały miejsce wystąpienia zaproszonych Gości, a następnie Pani Teresa Szczygieł przedstawiła doprawdy ogrom dokonań mijającego Roku Hallera.

Niezwykle ciekawie przedstawiała się prezentacja Pana Jerzego Kłępy nt. wizyty samorządowców i uczniów oraz nauczycieli LO w Skawinie w Sillé-le-Guillaume we Francji. Najważniejszym punktem wizyty były uroczystości, upamiętniające powstanie Błękitnej Armii gen. Hallera we Francji. Na cmentarzu oddano cześć poległym, a polscy i francuscy uczniowie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobach polskich żołnierzy. Następnie wszyscy udali się w miejsce, gdzie w 1917 r. powstał obóz szkoleniowy Armii Polskiej. Odsłonięto też tablicę pamiątkową poświęconą temu miejscu.

Na spotkaniu obecna była również Pani Kazimiera Łatowa, której teść, Ludwik Łata, był sierżantem–szefem w słynnym Dywizjonie 303 podczas bitwy o Wlk. Brytanię. Zaprezentowała zgromadzonym album z unikatowymi zdjęciami z tego okresu, autorstwa Ludwika Łaty (w zbiorach rodzinnych zachował się nawet oryginalny aparat fotograficzny, którym wykonano zdjęcia), w tym m.in. fotogramy z gen. Józefem Hallerem i gen. Kazimierzem Sosnkowskim czy królem Jerzym VI Windsorem. Na mocy specjalnej umowy Galicyjskie Towarzystwo Historyczne zajmie się merytorycznym opracowaniem podpisów zawartych w albumie zdjęć oraz przygotowaniem wielkoformatowej wystawy i publikacji. Tegoroczne uroczystości w Jurczycach zakończył wspólny poczęstunek przygotowany przez Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków.

Poniżej prezentujemy galerię z wieczornicy: