Tradycyjne spotkanie opłatkowe w Dworze Dzieduszyckich

Odbyło się 5 stycznia 2018 r. w gościnnych progach Dworu Dzieduszyckich w Radziszowie. Na czwarte już spotkanie opłatkowe Galicyjskiego Towarzystwa Historycznego zaprosiliśmy wielu znamienitych Gości, m.in. Posła na Sejm RP Pana Jarosława Szlachetkę, Wojewodę Małopolskiego Pana Piotra Ćwika, Marszałka Województwa Pana Jacka Krupę, Starostę Powiatu Krakowskiego Pana Wojciecha Pałkę, Burmistrza Skawiny Pana Pawła Kolasę, Przewodniczącego Rady Miasta Skawina Pana Witolda Grabca. Ogromnie cieszymy się, iż – jak widać w poniższej galerii – znakomita większość stawiła się osobiście, a ponadto zaszczycili nas swoją obecnością m.in. obydwaj Wiceburmistrzowie Skawiny Panowie Tomasz Ożóg i Norbert Rzepisko, jak również Wiceprzewodniczący Rady Miasta Skawiny Pan Ryszard Majdzik, Członek Zarządu Rady Powiatu Krakowskiego Pan Arkadiusz Wrzoszczyk, Przewodnicząca Stowarzyszenia "Nasz Radziszów" Pani Małgorzata Niechaj, Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skawinie Pan Janusz Bysina. Godność Członków Honorowych Galicyjskiego Towarzystwa Historycznego zechcieli przyjąć – również osobiście – Panowie: Martin Drobňák (pracownik naukowy Uniwersytetu im. Szafarika w Koszycach i prezes Klubu vojenskej histórie Beskydy/The "Beskydy" Club of Military History) oraz Marek Sukiennik (prezes Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914). Jak co roku zostały wręczone okolicznościowe dyplomy oraz podziękowania za współpracę i pomoc w realizowaniu naszych zadań publicznych. Na ręce Dyrektora CKiS złożyliśmy podziękowania dla Pracowników Centrum za aktywny wkład w zorganizowanie II Skawińskich Spotkań z Historią, jak również dla Anny i Jana Zdrzenickich za redakcję oraz skład publikacji tekstów z naszej Konferencji naukowej z 14 sierpnia 2017 r., a nade wszystko wręczyliśmy dyplom Pani Barbarze Kotuli za ugotowanie pysznej grochówki, którą w sierpniu serwowaliśmy na Skawińskich Błoniach i mieliśmy okazję ponownie wyrazić wdzięczność Wielce Szanownym Dobrodziejom II Skawińskich Spotkań z Historią. Było również tradycyjne łamanie się opłatkiem i śpiewanie kolęd z... towarzyszeniem trąbki.

Ten rok jest również szczególny pod innym względem, otóż po raz pierwszy wystąpiliśmy z wnioskami o nadanie odznaczeń państwowych i resortowych. Miło nam poinformować Państwa, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda odznaczył Panią Bożenę Kobiałkę Srebrnym Krzyżem Zasługi za całokształt pracy zawodowej w Muzeum Regionalnym "Dom Grecki" w Myślenicach i społecznej w Galicyjskim Towarzystwie Historycznym. W kolejnej galerii prezentujemy kilka archiwalnych fotografii przedstawiających naszą owocną współpracę.