Przeskocz do treści

Święto Niepodległości w Skawinie

Zapraszamy serdecznie do wspólnych obchodów 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w sobotę, 11 listopada br., na skawińskim Rynku. Patronat nad obchodami Święta Niepodległości objęli Pan Paweł Kolasa – Burmistrz Miasta i Gminy Skawina oraz Pan Witold Grabiec – Przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie. Dzień Niepodległości rozpoczniemy Mszą Św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza o godz. 11.00, po której przejdziemy na Rynek, aby odsłonić tablicę poświęconą pamięci Władysława Nazima.

Władysław Nazim, pseudonim "Korab", urodzony w 1893 r. w Korabnikach, od 1921 r. pierwszy prezes Spółdzielni "Rola" w Skawinie. W czasie okupacji konspirator Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej umiał znakomicie wytypować właściwych ludzi do kadry oficerskiej Baonu „Biedronka”. 3 Baon "BIEDRONKA" powstał w wyniku podpisania 30 marca 1943 r. umowy scaleniowej pomiędzy Batalionami Chłopskimi i Armią Krajową. Tworzyli go żołnierze BCh i AK aktywnie angażujący się w działania konspiracyjno-dywersyjne w rejonie Skawiny. Został rozwiązany 11 grudnia 1944 r. Broń została zniszczona i zatopiona częściowo w Skawince, a częściowo w Wiśle. Władysław Nazim finansował uzbrojenie Baonu, ukrywając przed Niemcami wyprowadzanie pieniędzy ze spółdzielni „Rola”. Pomagał ludziom „spalonym”: profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego, twórcom kultury, oficerom i ich rodzinom, a także wysiedleńcom z Poznańskiego i Zamojszczyzny oraz uchodźcom z Warszawy po powstaniu w 1944 r. Zmarł w 1974 r.

Po uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy przez władze miasta, ok. godz. 12:00 zapraszamy na płytę Rynku, na program artystyczny w wykonaniu Orkiestry Dętej SYGNAŁ oraz uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia w Skawinie. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych poprowadzi Zespół Kameralny CANTICA pod przewodnictwem Bogusława Ciapy.

Uroczystościom towarzyszyć będzie także przygotowana przez CKiS w Skawinie wystawa plenerowa „11 Listopada – Skawina pamięta”, na którą składają się zdjęcia z obchodów Święta Niepodległości w Skawinie z lat poprzednich.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

UWAGA: W razie niepogody program artystyczny oraz wspólne śpiewanie odbędzie się w Pałacyku „Sokół”.

Joanna Kurpiel

error: Treść jest chroniona!