Z wizytą u uczniów skawińskich szkół

Dziś w godzinach przedpołudniowych odwiedziliśmy uczniów trzech skawińskich szkół. Podczas wizyty zaprosiliśmy ich na skawińskie błonia, na których już 15 sierpnia odbędzie się inscenizacja pt. "Szarża pod Rokitną", jako widowisko historyczne w ramach II Skawińskich Spotkań z Historią. Na pierwszy rzut poszła klasa gimnazjum Zespołu Katolickich Szkół im. Jana Pawła II, następnie odwiedziliśmy Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich, by wreszcie zakończyć ten przysłowiowy rajd w Gimnazjum nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej. Oprócz członków Zarządu naszego Towarzystwa, w osobie prezesa dr. Wiesława Batora i wiceprezesa Leszka Kapłona, skawińskie szkoły odwiedzili również zaproszeni przez nas goście. Do pomocy zaprosiliśmy państwa Annę i Kazimierza Bernatów oraz ich przyjaciela Kazimierza Wnuka, wieloletniego sekretarza Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce im. Generała Józefa Hallera w New Britain (dziś na emeryturze). Pan Kazimierz Bernat jest emerytowanym majorem WP, razem z żoną aktywnie kultywują tradycje 3. pułku strzelców podhalańskich, są inicjatorami powstania GRH, która zbiera ocalałe pamiątki po żołnierzach służących niegdyś w tej legendarnej formacji, której twórcą był pułkownik Andrzej Galica. Wizytę zakończyliśmy w Izbie Pamięci Generała Hallera i Hallerczyków w Jurczycach na zaproszenie prezesa Leszka Krupnika.