Sto lat temu spiskowcy pod dowództwem por. Antoniego Stawarza (1889-1955) opanowali stację kolejową w Płaszowie i koszary w Podgórzu, a potem poszli wyzwalać resztę Krakowa, zrzucając po drodze z mostów i budynków symbole władzy zaborczej. Zajęto budynki wojskowe oraz odwach przy Wieży Ratuszowej. Austriacy byli zmuszeni skapitulować w Magistracie przed przedstawicielami Polskiej Komisji Likwidacyjnej i polskim dowódcą wojskowym, gen. Bolesławem Roją. Miasto zostało zajęte bez jednego wystrzału.

W imieniu organizatorów zapraszamy na otwarcie wystawy GRÓB TWÓJ W ODLEGŁEJ GDZIEŚ KRAINIE... ARTYSTA NA POLU CHWAŁY, które odbędzie się 9 listopada (piątek) 2018 r. o godz. 14:00 w Dworze Karwacjanów w Gorlicach. Na wystawie zobaczymy prace i sylwetki, w tym niektóre mało znane, m.in. Henryka Uziembły, Heinricha Scholza, Roberta Pochopa, Franza Hofera, Moriza Junga, Dušana Jurkoviča, Hansa Mayra, Luigi Kasimira, Leo Perlbergera czy Franza Poledne.
Odrębna część wystawy poświęcona będzie działaniom podejmowanym w ostatnich kilkudziesięciu latach na rzecz ratowania cmentarzy wojennych w zachodniej Małopolsce; w tym aktywności Austriackiego Czarnego Krzyża, który swoje stulecie obchodzi w przyszłym roku. Kuratorem jest dr Agnieszka Partridge.

Wystawa będzie czynna do 15 grudnia br.

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenie – widowisko historyczne "Bitwa o Łysą Górę – 1914", połączone z Piknikiem Historycznym. Wydarzenie nawiązuje do autentycznej potyczki z czasów I wojny światowej, która rozegrała się pod Łysą Górą w Wiatowicach. Widowisko będzie miało miejsce w Podolanach. Mimo, że rozmachem walki o Łysą Górę nie przystawały do przełamania spod Gorlic czy szturmu Jabłońca, zaciętością walk jednak w zupełności im odpowiadały.

Razem z miłośnikami lokalnej historii: Grupą Odkrywcy Historii, druhami z OSP Pierzchów i innych jednostek OSP z terenu gminy Gdów, Stowarzyszeniem Historia i Tradycja, Centrum Kultury oraz wójtem Gminy Gdów chcemy, aby ożyły przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści o pamiętnym roku 1914, który odcisnął krwawe piętno na ziemi gdowskiej.

Widowisko historyczne będzie zwieńczeniem cyklu wydarzeń związanych z 100. rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Gdów. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Małopolskiego w ramach konkursu "Małopolska Moja Wolność", do którego przystąpiła jednostka OSP Pierzchów.

Zapraszamy do udziału rodziny, młodzież szkolną i wszystkich miłośników historii.

Gmina Gdów, Centrum Kultury w Gdowie, Grupa Odkrywcy Historii, OSP Pierzchów

Program:
10:30-15:00 – piknik historyczny (obozy rekonstruktorów, pokazy i wykłady historyczne, koncert Gdowskiej Orkiestry Dętej, grochówka strażacka);
15:30 – widowisko historyczne.