Przeskocz do treści

W skawińskim Ratuszu podsumowano dziś zorganizowane 17 września 2016 r. I Skawińskie Spotkania z Historią pod hasłem "A jednak wojna...1914". Była to okazja do promocji opublikowanych nakładem GTH materiałów pokonferencyjnych, obejrzenia 15-minutowego reportażu filmowego ze Spotkań zmontowanego z materiałów przekazanych GTH, wyrażenia opinii, podziękowań i snucia planów na nadchodzący rok. Będzie to rok związanego z Jurczycami gen. Józefa Hallera. W Roku Hallerowskim planujemy m.in. dalsze zacieśnienie współpracy z Gminą Skawina, Towarzystwem Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków z siedzibą w Jurczycach, jak również przeprowadzenie na skawińskich Błoniach inscenizacji pamiętnej szarży 2. szwadronu kawalerii Legionów Polskich pod Rokitną. Było nam niezmiernie miło wręczyć podziękowania od Galicyjskiego Towarzystwa Historycznego za pomoc w organizacji konferencji oraz inscenizacji Osobom i Instytucjom zaangażowanym w projekt. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do harcerzy NZH Czerwony Mak, jak również uczennic Gimnazjum nr 1 w Skawinie. Ze względu na okrągłą, 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, uczczono minutą ciszy śmiertelne ofiary komunistycznego reżimu. Poniższa galeria – dzięki uprzejmości Pana Witolda Grabca.

Z przyjemnością informujemy, że właśnie ukazały się drukiem materiały pokonferencyjne "A jednak wojna... 1914" (ISBN 978-83-946641-0-7) z konferencji naukowej, która odbyła się 17 września 2016 r. w ramach I Skawińskich Spotkań z Historią. Poniżej prezentujemy jedynie kilka skanów (kartę tytułową, spis treści i wybrane strony) tej publikacji; natomiast już teraz zapowiadamy jej promocję, która będzie miała miejsce o godz. 15:00, 13 grudnia 2016 r., w sali konferencyjnej skawińskiego Ratusza. Podczas spotkania odbędzie się uroczyste wręczenie podziękowań osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym w organizacji I Skawińskich Spotkań z Historią.

baner1sszhGalicyjskie Towarzystwo Historyczne, wraz ze współorganizatorami: Muzeum Regionalnym w Skawinie oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, jak również współfinansującymi: Gminą Skawina i Powiatem Krakowskim, ma zaszczyt zaprosić 17 września 2016 r. wszystkich chętnych do Skawiny na konferencję naukową i widowisko historyczne pod wspólnym tytułem „A jednak wojna… 1914”.

paski_SKAWINA_miasto-otwarte-na-7(1)

Oto szczegółowy program:
Konferencja naukowa w budynku d. Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Parku Miejskim w Skawinie
10:00-10:30 – uroczyste otwarcie konferencji, wystąpienia zaproszonych Gości.
10:35-11:00 – dr Dariusz Dyląg "Polska kawaleria legionowa po pierwszym stadium organizacyjnym we wrześniu 1914 r.".
11:05-11:30 – Andrzej Zaręba "Krakowscy druciarze. Szkic do portretu 16 Pułku Landwehry >>Krakau<<".
11:35-12:00 – Leszek Kapłon "Radziszowianie w szeregach armii Habsburgów".
12:05-12:30 – dr Wiesław Bator "Mobilizacja i Wielka Wojna według świadectwa Stanisława Kotlarczyka".
12:35-13:25 – Roman Frodyma "Zachodniogalicyjskie cmentarze wojenne z lat 1914-15". Nasz ostatni PT. Prelegent i jednocześnie Członek Honorowy GTH obchodził właśnie 70-lecie urodzin, podczas których otrzymał w prezencie swój portret. Prezentujemy Go poniżej (powiększenie po kliknięciu na grafice):

  

Uwaga! Podczas trwania konferencji odbędzie się na Rynku w Skawinie pokaz uzbrojenia w wykonaniu zaproszonych Grup Rekonstrukcji Historycznej.

Widowisko historyczne na tzw. Starorzeczu w Skawinie
14:00-14:15 – przywitanie zebranych na skawińskich błoniach.
14:30-15:30 – retrospektywne ukazanie wybranych działań wojennych w Galicji, od wejścia w bój po przełamanie gorlickie w wykonaniu GRH „Gorlice 1915”, GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich, GRH 155 Pruski Pułk Piechoty, GRH II Brygada Legionów Polskich, GRH "Belle Epoque", SRHIK "Krynolina". Widowisko poprowadzi dr hab. Andrzej Olejko.
15:35-16:00 – podziękowanie dla członków grup rekonstrukcyjnych oraz dobrodziejów.
16:05-16:45 – żołnierska grochówka prosto z kuchni polowej dla widzów i uczestników Spotkań.

Wstęp wolny!

plakat-1-skawinskie-spotkania-z-historia-v2

Główny Organizator:

gth-logo-rzezbal

Współorganizatorzy:

muzeum-skawina-logo

logo_ckis

Projekt uzyskał wsparcie finansowe od:

logo-skawiny

Herb powiatu - Z NAPISEM

Dobrodzieje:

skawina logo kolor

Patronat Honorowy:

Logo-Małopolska-V-RGB

logo_patronaty

Patronat medialny:

mono

RK_logo

dziennikpolski

  gazetakrakowska

00422 marca 2016 r. miało miejsce spotkanie, na którym doszło do porozumienia między przedstawicielem Marszałka Województwa Malopolskiego a GTH, dotyczące wsparcia i patronatu nad I Małopolskimi Spotkaniami z Historią. I Małopolskie Spotkania z Historią to realizowane w Myślenicach i Skawinie, od stycznia do grudnia 2016 r., zadania publiczne, których zwieńczeniem będzie konferencja popularnonaukowa, inscenizacja mobilizacji galicyjskich pułków piechoty na front rosyjski oraz widowiska historycznego w formie potyczki z wojskami rosyjskimi w wykonaniu Grup Rekonstrukcji Historycznej. Porozumienie sygnował Członek Zarządu Województwa Małopolskiego ds. Kultury, Leszek Zegzda, a ze strony GTH dr Wiesław Bator, prezes.