Przeskocz do treści

W czwartek, w przeddzień 101. rocznicy bitwy kaniowskiej, która miała miejsce 11 maja 1918 r., przedstawiciele Zarządu Galicyjskiego Towarzystwa Historycznego gościli u Wojewody Małopolskiego, Pana Piotra Ćwika. Była to wyjątkowa okazja do podziękowań za wsparcie Małopolskich Spotkań z Historią, a w szczególności ich trzeciej edycji, podczas których odbyła się w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie m.in. międzynarodowa konferencja naukowa pn. Bitwa pod Kaniowem 1918, a po niej ukazała się drukiem publikacja materiałów pokonferencyjnych. Książka, którą mieliśmy przyjemność podarować Wojewodzie, wpisuje się w upamiętnienie setnej rocznicy bitwy pod Kaniowem i tożsamej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wynik bitwy wojsk polskich gen. Józefa Hallera z wojskami niemieckimi był dla Polaków niekorzystny, ale sprawił jednocześnie, że Ententa dostrzegła w końcu w nas sojusznika i uznała, iż jednym ze skutków tej straszliwej wojny będzie odtworzenie niepodległego państwa polskiego. Bitwa ta w owym kontekście ma pierwszorzędne znaczenie i stawia się ją z tego powodu w jednym rzędzie wśród kilku jedynie decydujących bitew Wielkiej Wojny. Niniejsza publikacja nie wyczerpuje oczywiście poruszanego tematu. Ufamy, że historyczne badania nad bitwą będą kontynuowane w kolejnych latach.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek i Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce zapraszają na premierową w Krakowie projekcję filmu dokumentalnego „Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski. 1927” – 6 maja 2019 r., godz. 17.30, kino Kijów.Centrum, al. Krasińskiego 34.

Bezpłatne wejściówki można odbierać w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie (ul. Dunajewskiego 8, w godz. 9-16) oraz kasach kina Kijów.Centrum (al. Krasińskiego 34).

Film jest unikatowym zapisem odwiedzin ojczyzny przez kombatantów, ochotników amerykańskiej Polonii do tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, sformowanej we Francji w 1917 r. Anonimowy operator, prawdopodobnie na zlecenie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, utrwalił na taśmie filmowej m.in. generałów Józefa Hallera i Mariusza Zaruskiego, działaczy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, m.in. dr. Teofila Starzyńskiego i Agnieszkę Wisłę, a także pokazy zręcznościowe żołnierzy 15. Pułku Ułanów i 7. Pułku Strzelców Konnych na Polach Grunwaldzkich w Poznaniu oraz paradę 13. Dywizji Piechoty w Równem na Wołyniu. Zobaczymy ponadto unikatowe obrazy polskich miast, m.in. Krakowa, Gdyni, Poznania, Lwowa, Wilna, Łodzi i Warszawy, zarejestrowane dziewięć lat po odzyskaniu niepodległości.

Czytaj dalej... "Pokaz filmu archiwalnego o wycieczce Hallerczyków do Polski – Kraków, 6 maja 2019"
error: Treść jest chroniona!